V Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové se 19.4.2017 uskutečnil Veletrh sociálního podnikání, který pořádalo Centrum investic, rozvoje a inovací ve spolupráci s Královéhradeckým krajem. Na veletrh přijelo téměř sto účastníků, kteří měli možnost účastnit se konference s ním spojené. V prezentacích konference se účastníci seznámili s Regionálním centrem podpory sociálního podnikání a s jeho fungováním. Dále se mohli dovědět, jak odpovědně zadávat veřejné zakázky a jaké možnosti financování (operační programy) a poradenství jsou jim v oblasti sociálního podnikání k dispozici.

Příští týden, na Zelený čtvrtek 13. dubna 2017, pořádáme společně s předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Janem Hamáčkem a pod záštitou předsedy Vlády ČR Bohuslava Sobotky konferenci "Podpora zaměstnávání OZP není jen Zákon o zaměstnanosti".

Cílem konference je seznámit odbornou veřejnost s širšími souvislostmi, které provází osoby se zdravotním postižením při pracovním uplatnění. V panelové diskuzi bychom rádi podnítili debatu na téma dalšího směru vývoje podpory pracovního uplatnění pro osoby se zdravotním postižením na volném i podporovaném trhu práce, který bude vystaven novým tlakům, které si vyžádá očekávaný další stupeň automatizace výroby.

Podíl nad 50 let mezi nezaměstnanými v Česku roste. Zatímco na konci roku 2012 tvořili padesátníci a starší zhruba 26 procent lidí bez práce, loni už to byla třetina. Organizace Plus 50 tvrdí, že průměrný věk nezaměstnaných roste. Podle mluvčí instituce Moniky Červíčkové se situace bez reformy úřadů práce příliš nezmění.

Zdroj: ČTK, MAFRA a.s., 1.3.2017

Vrchní soud v Olomouci potvrdil rozsudky za podvody v ostravské chráněné dílně Třezalka Candle. Tři odsouzené okradly v letech 2010 až 2013 stát o 24 milionů korun při čerpání státních příspěvků na mzdy fiktivně zaměstnávaných osob se zdravotním postižením. Soud to ocenil tresty v rozsahu 3 až 5 let. To je jen dobře. Není ale dobře, že šetření ve své podstatě tak jednoduchých kauz trvá 3 až 5 let. A že po celou tuto dobu je jasný a prostý podvod veřejností podvědomě dáván do spojitosti s podmínkami a současným stavem podpory zaměstnávání OZP.

NKÚ zveřejnila zprávu, týkající se nástroje podpory zaměstnávání osob se zdravotním postižení zákona o zaměstnanosti - najdete ji zde.

Především je nutno zdůraznit, že zpráva hodnotí období roku 2015, ale situace se od té doby změnila. V rámci obecného nedostatku pracovních sil se potýkáme spíše s opačným problémem: je málo zbývajících kvalifikovaných OZP, kteří skutečně chtějí pracovat.

Tématický web

Reklama členů

Partnerská sdružení